Szczepienia ochronne w czasie ciąży

Szczepienia ochronne w czasie ciąży

W ostatnim czasie kwestia szczepień jest dość głośna i budzi wiele emocji. W tym wpisie nie będę pisać o czym teraz głośno – czyli o szczepieniu przeciw SARS-COV-2, a o zalecanych szczepieniach ochronnych w czasie ciąży.

Zalecenia co do szczepień ciężarnych w Polsce są stosunkowo nowe; np. zalecenia dotyczące szczepień ochronnych przeciwko krztuściowi obowiązują dopiero od 2018 roku (więcej info tutaj )

Szczepienie przeciwko grypie

Szczepionka przeciwko grypie jest bezpieczna dla matki jak i rozwijającego się płodu.
W szeroko zakrojonych badaniach obserwacyjnych nie zauważono zwiększonego ryzyka komplikacji czy częstotliwości poronień lub wystąpienia wad płodu.
U niemowlaków, których mamy zostały zaszczepione przeciwko grypie zaobserwowano obecność przeciwciał.

Jak to możliwe? Zaszczepiona kobieta za pośrednictwem łożyska przekazuje wytworzone przez siebie przeciwciała do płodu. Tak otrzymane od mamy przeciwciała chronią niemowlę przez kilka pierwszych miesięcy życia.

Dlaczego warto?

Każde zachorowanie na grypę u ciężarnej wiąże się z możliwymi komplikacjami, w tym hospitalizacją czy poronieniem.

Szczepienie przeciwko krztuścowi

Krztusiec jest chorobą zakaźną, szczególnie niebezpieczną dla noworodków w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Pierwszą dawkę dziecko otrzymuje w 6 tygodniu życia, do pełnego uodpornienia potrzebne są kolejne dawki szczepionki. Jak więc chronić noworodka przez pierwsze tygodnie jego życia?

Poprzez szczepienie w okresie ciąży. Podobnie jak w przypadku przeciwciał przeciwko grypie, przeciwciała przeciwko krztuścowi przechodzą przez łożysko do płodu. Skuteczność ochrony przeciwko krztuścowi przez pierwsze 2 miesiące życia dziecka, którego mama została zaszczepiona sięga około 90%.

Kobieta powinna przejść szczepienie przeciwko krztuścowi w przebiegu KAŻDEJ ciąży, gdyż taka dawka przypominająca, jest bodźcem do wyprodukowania nowych przeciwciała, które można przekazać dziecku.
Zalecany termin szczepienia to okolice 27-30 tygodnia ciąży

Szczepienie przeciwko różyczce

Szczepieniu temu powinna się poddać każda kobieta, która nie przechodziła różyczki lub nie była wcześniej szczepiona. Zakażenie wirusem różyczki w czasie ciąży może prowadzić do powstania wad wrodzonych określanych jako „różyczka wrodzona”

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej

Podobnie jak w przypadku różyczki każda kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna poddać się temu szczepieniu, jeśli w przeszłości nie chorowała na ospę i nie była szczepiona.

Należy sobie zdawać sprawę z faktu, że przeciwciała, które przeniknęły przez łożysko, stopniowo będą zanikać. Z tego względu, by dziecko nadal było chronione przed chorobami zakaźnymi należy je zaszczepić zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień

powrót do oferty


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska