Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej preparatów multiwitaminowych dla kobiet w ciąży raz dla planujących ciąże. Jak wybrać najlepszy preparat i co powinien zawierać?
Przede wszystkim – kwas foliowy, gdyż niestety nie da się pokryć jego dobowego zapotrzebowania nawet z dobrze zbilansowanej diety. Jego suplementacja ma na celu zapobieżenie wadom wrodzonym cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Standardowa dawka kwasu foliowego przy nieobciążonym wywiadzie to 400 mikrogramów na dobę na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i przez pierwszych 12 tygodni ciąży.
Jego doskonałymi źródłami w diecie są podroby oraz zielone warzywa liściaste a w szczególności szpinak czy też jarmuż.
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego niezbędna jest również suplementacja jodem w dawce około 200 do 500 mikrogramów na dobę. Odgrywa on istotną rolę w procesach przemiany materii oraz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
W czasie ciąży i laktacji niezbędna jest również suplementacja witaminą D3 na poziomie 2000 jm. na dobę.
Kolejnymi składnikami na których obecność należy zwrócić uwagę są wielonienasycone kwasy tłuszczoowe (WNKT), których zawartość w preparatach powinna wynosić od 600 do 1000mg. Kwasy omega-3, które zaliczamy do grupy WNKT odpowiadają za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego i zapobiegają przedwczesnemu porodowi.
W
mojej opinii, szukając preparatu mineralno-witaminowego na czas ciąży należy wybrać
taki w którym jest minimum potrzebnych składników (kwas foliowy, jod, witamina
D3) w niezbędnych dla prawidłowego przebiegu ciąży dawkach.
Jednak gdy nie dojadasz, na przykład z powodu nudności, wymiotów, zaburzonego
odczuwania smaków warto po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym rozważyć
stosowanie preparatów o szerszym składzie („bomb witaminowych”) w celu
uzupełnienia ewentualnych niedoborów
Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.
Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska