Infekcje intymne

okiem lekarza i farmaceuty

Infekcje intymne

okiem lekarza i farmaceuty

Infekcje intymne są jednymi z częściej zgłaszanych problemów. Mogą dawać różne objawy, w zależności od czynnika który je wywołał.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych i nie należy ich lekceważyć. Wymienione wyżej objawy są dla Ciebie tylko wskazówką i nie powinnaś stosować samoleczenie, tylko umówić się na wizytę u swojego lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy. Infekcje leczone są za pomocą antybiotyków lub leków przeciwgrzybicznych, dostępnych z przepisu lekarza.

Przede wszystkim – odpowiednia higiena osobista. Należy o nią dbać tak, by nie doprowadzić do zubożenia flory bakteryjnej naturalnie występującej w pochwie. Obecność naturalnej flory bakteryjnej stanowi pierwszą linię obrony przed czynnikami chorobotwórczymi.

Wnętrza warg sromowych nie powinnaś myć detergentami, a wodą. Detergentów używaj do mycia okolic zewnętrznych.

Kolejną istotną rzeczą jest korzystanie z bielizny z naturalnych materiałów, a do mycia i wycierania używanie własnej gąbki i ręcznika.

Objawy infekcji często pojawiają się po miesiączce, co jest skutkiem zbyt rzadkiej zmiany tamponu czy podpaski. Krew menstruacyjna jest świetną pożywką dla bakterii.

Przy zwiększonym ryzyku zachorowania na infekcje intymne – częstym korzystaniu z basenów, saun, prysznica w miejscach publicznych – warto rozważyć stosowanie probiotyków ginekologicznych.


Preparaty do stosowania w celach profilaktycznych i leczniczych dostępne bez recepty – okiem farmaceuty.

Większość dostępnych preparatów zawiera kwas mlekowy, który pomaga utrzymać prawidłowe pH pochwy oraz kwas hialuronowy (lub jego pochodne) zapewniający odpowiednie nawilżenie. Innymi często występującymi składnikami są wyciągi z aloesu, nagietka, olejek herbaciany, syntetyczna witamina E, których działaniem jest przede wszystkim działanie łagodzące, a w przypadku olejki herbacianego również przeciwdrobnoustrojowe. Część preparatów zawiera również bakterie kwasu mlekowego, w celu regeneracji flory bakteryjnej pochwy oraz inulinę – prebiotyk stymulujący kolonizację pochwy prawidłową florą bakteryjną.


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska