Opracowanie blizny po cesarskim cięciu

Opracowanie blizny po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem w zakresie operacji ginekologiczno-położniczych. Rana powstała w wyniku cięcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ nieleczona prowadzi do powstawania zrostów (niefizjologicznego sklejenia się tkanek podskórnych), będących przyczyną długotrwałych negatywnych skutków w obrębie ciała kobiety.

Dlaczego należy zapobiegać tworzeniu się zrostów?

Etapy pracy z blizną po cesarskim cięciu

Właściwą pracę z blizną podejmujemy dopiero po 3 tygodniach od wykonania cesarskiego cięcia. Wynika to z tego, że rana jest jeszcze niewygojona i nieuformowana, oprócz tego w pierwszych dniach po zabiegu jest osłonięta opatrunkiem. Sam okres opracowywania blizny możemy podzielić na 3 fazy:

Aby spotęgować działanie lecznicze wskazane jest zastosowanie preparatów pomocniczych takich jak Cepan lub Contractubex. Zabiegi te wykonywane są 1-2 razy w tygodniu w sesjach po 30-45 minut. Więcej na temat dostępnych preparatów wspomagających przeczytasz tutaj

W fazie II możliwe jest również wprowadzenie kinezjotapingu, czyli plastrów wspomagających mobilizację blizny oraz wpływające na jej uealastycznienie. Zaletą tej metody jest również możliwość zbliżenia do siebie brzegów rany poprzez odpowiednie napięcie plastrów.

Źródła:
1. „Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia ze szczególnym uwzględnieniem technik stosowanych w późnym okresie pooperacyjnym”- dr.n.med Małgorzata Chochowska, KORE Fizjoterapia Specjalistyczna, Centrum Fizjoterapii i Terapii Manualnej w Swarzędzu ,AWF w Poznaniu, ZWKF w Gorzowie Wielkopolskim, Zakład Rehabilitacji ,Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu, Pracownia Terapii Manualnej i Masażu 2. „Blizna skórna po cięciu cesarskim- możliwości terapeutyczne”- mgr Agata Wawryków,, mgr Katarzyna Korabiusz , mgr Dorota Torbé, prof. dr hab. n. med. Andrzej Torbé, dr hab. n. zdr. Anna Lubkowska

powrót do oferty

Opracowanie: Marta Kozik – studentka 3 roku fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Lucyna Kobielska