Endometrioza jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się obecnością tkanki wyściełającej macicę (endometrium) poza macicą. Ogniska endometriozy najczęściej pojawiają się na jajnikach, w jajowodach, w pobliżu przewodów moczowych i na otrzewnej.
Schorzenie to dotyka kobiety w prawie każdym przedziale wiekowym i dotyczy około 6-15% kobiet. Częściej występuje u kobiet o szczupłej budowie ciała.
Choroba najczęściej rozwija się bezobjawowo lub z niewielką manifestacją objawów, często przez wiele lat.
Objawy endometriozy
Wśród najczęściej występujących objawów znajdują się:
- bolesne miesiączki
- obfite miesiączki ze skrzepami
- problemy z zajściem w ciążę
- bolesne stosunki
- ból przy wypróżnianiu
- zaparcia, biegunki, wzdęcia
- krwawienia śródcykliczne
Przyczyny endometriozy
Pomimo wielu badań nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny występowania choroby. Wśród najczęstszych możliwych przyczyn wymienia się predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia hormonalne (spowodowane min. złym stanem powietrza, nieodpowiednią dietą, zawierającą produkty wysoko przetworzone).
Do innych przyczyn zaliczyć można:
- niedoczynność tarczycy
- choroby autoimmunologiczne
- stosowanie doustnej antykoncepcji
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki
Endometrioza a płodność
W leczeniu endometriozy bardzo istotny jest czas rozpoczęcia leczenia. Im dłużej endometrioza jest nieleczona, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Dzieje się tak, gdyż ogniska endometriozy mogą powodować niedrożność jajowodów i uszkodzenie struktur jajników.
Ponadto, endometriozie często towarzyszą zaburzenia owulacji.
W łagodzeniu objawów endometriozy pomaga odpowiednio dobrana dieta. By dowiedzieć się więcej zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu.
Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.
Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska