Przeziębienie i grypa w ciąży

czyli jak poskromić dokuczliwe objawy

Przeziębienie i grypa w ciąży

czyli jak poskromić dokuczliwe objawy

Sezon przeziębień ruszył, kolejki w aptekach wydłużają się, a każdy szuka czegoś dla siebie, by złagodzić dokuczliwe objawy. Jak powinna leczyć przeziębienie i grypę przyszła mama?

Zalecenia dla mamy

Przeziębienie i grypę u ciężarnych z reguły leczy się objawowo, gdyż dostępne leki nie skracają czasu jego przebiegu, a jedynie łagodzą objawy. Często mówi się że przeziębienie leczone trwa tydzień, nieleczone 7 dni.

Samopoczucie przyszłej mamy w czasie infekcji jest ważne nie tylko dla niej ale także dla jej malucha. Co zrobić by przetrwać infekcję i nie zaszkodzić dziecku?
Do podstawowych zaleceń należy przede wszystkim:

  1. Odpoczynek
  2. Inhalacje
  3. A w przypadku gorączki – wypijanie dużej ilości płynów by zapobiegać odwodnieniu, w tym herbatek o działaniu napotnym i rozgrzewającym, między innymi: herbata z czarnego bzu, z malin, lipy czy dzikiej róży.
  4. odpowiednie odżywianie – ważne jest by odpowiednio zbilansowana dieta wspierała organizm w walce z chorobą i dostarczała składników niezbędnych do jego regeneracji. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Czym się leczyć?

Leczenie przeziębienia, jeśli tylko jest to możliwe należy przeprowadzać przy wykorzystaniu środków naturalnych (należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla przyszłych mam i ich dzieci, dlatego przed podjęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą).

W leczeniu bólu gardła i łagodzeniu dyskomfortu nim spowodowanym, w pierwszej kolejności stosuje się preparaty z benzydaminą, która działa miejscowo i tylko w minimalnym stopniu przenika do krążenia matki.
Niezależnie od pochodzenia stanu zapalnego gardła, nie zaleca się stosowania Chlorchinaldolu i innych środków zawierających substancje przeciwbakteryjne oraz pastylek z tymiankiem i podbiałem, ze względu na ryzyko działania toksycznego na płód.

Dyskomfort związany z katarem w przypadku przyszłych mam powinno się łagodzić przy pomocy soli do oczyszczania nosa, płukania zatok oraz inhalacji z olejków eterycznych a w ostateczności stosowania kropli do nosa z miejscowo działającymi substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne śluzówki, jednak ich stosowanie należy ograniczyć do 3-4 dni.

W przebiegu grypy powszechnie odradza się stosowanie preparatów złożonych (Gripex, Theraflu, Vicks, Tabcin itp.)  zawierających min. Kofeinę, leki przeciwhistaminowe, pseudoefedrynę czy też dekstrometorfan. Bezpieczniejszą alternatywą są preparaty zawierające jedną substancję czynną, a leczenie infekcji powinno polegać na łagodzeniu objawów.


Powrót do listy artykułów


Opracowanie: Anna Kobielska – magister farmacji, dietetyk i instruktor fitness. Swoje wielokierunkowe wykształcenie zawdzięcza udziałom w licznych kursach, szkoleniach i webinarach.

Konsultacja merytoryczna dr n.med. Lucyna Kobielska